Montaj

Transformatörlerin aktif kısmını oluşturan aksamlar, montaj bölümünde birleştirilir. Bobinler, nüvelere yerleştirilir. Komütatörler, bushingler ve tüm bağlantılar gerçekleştirilir. Bazı bölümler, olası aşırı gerilimlere karşı ilave izolasyona tabi tutulur. Aktif kısmın mekaniki mukavemet yönünden dayanıklı olması için ilave takviyelerle beslenir.
Montaj işlemi tamamlanan aktif kısım, vakumlu fırında kurutma işlemine tabi tutulur. Vakumlu fırının, transformatörleri kurutma süresi kalsik kurutma fırınından daha kısadır.Sürenin kısa oluşu, transformatörlerde kullanılan izolasyon malzemelerinin yaşlanmalarına meydan vermemektedir.Hermetik transformatör üretiminde yüksek dereceli vakum yapabilen fırınların kullanılması ürünün kalitesi bakımından çok önemlidir.
Alp Transformatör, ürettiği ve tamirini gerçekleştirdiği tüm transformatörlerde vakumlu fırın kullanmaktadır.
Kurutma işlemi tamamlanan transformatörlere yüksek dereceli vakum altında (0,1 milibarın altında) tasfiye edilmiş transformatör yağı otomatik olarak doldurulmaktadır.

Aktif kısmı meydana getirebilmek için öncelikle bobinler nüvelere üzerine özenle yerleştirilerek radyal kuvvetleri dengelemek ve taşıyabilmek amacıyla çıtalar çekirdeğe ve nüveyi sıkıştırmak amacıyla monte edilir. Sonrasında üst nüve kısmı dizilerek boyunduruklar sıkılır. Böylece baskı yüzeyleri artırılarak trafonun yük üzerindeki hareket olasılığı sıfıra indirilir. Aktif kısmın üzerine kapak montajı yapılarak komütatör ve ayar uçlarının gerekli bağlantıları gümüş elektrotlarla yapılır. Sonrasında kapak üzerinde AG ve YG izolatör montajları yağ kaçağına karşı maximum dikkat gösterilerek özel contalarla takılır. Aktif kısım fırınlamaya hazır hale getirilmiş olur.

Kurutma fırınlarımızda aktif kısmın katı yalıtım malzemelerindeki mevcut nemi alabilmek için belirlenen sıcaklıklarda ısıtma ve vakum yapılır. Böylece maximum kurutma işlemi yapılır. Fırınlarımızda nem ve sıcaklık değerleri dijital ekranlarda grafiklerle sürekli analiz edilerek incelenmektedir.

Kurutma fırınlarımızdan çıkan aktif kısım 20’C ortam sıcaklığında maximum 15 dk içerisinde kazana yerleştirilir. Yağ dolu Vakum fırınlarında belirlenen sıcaklıkta vakum ortamında yağ dolumu gerçekleştirilir.

Son olarak yağ dolumu tamamlanan trafoya gösterge valfi, vana, termometre vs. aksesuarlar takılarak test bölümüne teslim edilerek montaj işlemi tamamlanır.

© Copyright 2016 Alptrafo.com.tr | Tüm Hakları Saklıdır.